V případě, že se na dítě vztahuje povinnost předškolního vzdělávání, a mateřská škola z důvodu nařízení karantény nebo kvůli mimořádným opatřením KHS nebo plošným opatřením MZd vzdělává děti distančně, je zákonný zástupce povinen spolupracovat s MŠ při vzdělávání dítěte.
MŠ bude poskytovat vzdělávací materiály dvojím způsobem:
V elektronické podobě prostřednictvím e mailové komunikace učitelek předškolních tříd (děti s povinným předškolním vzděláváním) a zákonných zástupců.
V tištěné podobě - materiály budou k dispozici v připravených boxech v koridoru mateřské školy.
Zákonný zástupce sdělí na začátku školního roku třídní učitelce, jakým způsobem bude v případě distančního vzdělávání s MŠ komunikovat.
MŠ vyžaduje zpětnou vazbu od zákonných zástupců dvojím způsobem:
V elektronické podobě ( WhatsApp, Messenger, e mail) zaslaný na adresu sdělenou učitelkami.
V tištěné podobě (vyplněné materiály) odevzdají do připravených boxů v koridoru mateřské školy.
Ředitelka mateřské školy stanovuje výši úplaty za předškolní vzdělávání pro školní rok 2020/2021 ( školkovné ) od 1.9.2020 na 405 Kč. (výpočet úplaty na nástěnce v MŠ).
Vzdělání v mateřské škole se dítěti poskytuje bezúplatně od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku i v případě udělení odkladu školní docházky.
ocitáme se v nelehké situaci, ale ze všeho špatného může vyplynout i něco dobrého. Tím nejlepším pro vás a vaše děti je jedinečná příležitost vrátit se ke kořenům, k podstatě rodiny a jejího významu pro rozvoj dítěte. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich. Máte doma děti v předškolním věku, není tedy nutné (ani vhodné) je cíleně učit, není prospěšné je zatěžovat „školskými úkoly“ (například předkládáním pracovních listů). Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:
věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte;
podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena…);
zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata…);
dbejte na pravidelný režim;
podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí…);
zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“…);
s dětmi čtěte, každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky;
společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry;
využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti, pohybové aktivity…);
povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité.
Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu. Díky Vám všem.